Ulaganje u mjere smanjenja rizika od katastrofa je isplativa investicija u sprječavanje budućih gubitaka

28 March 2018

Realizovane mjere smanjenja rizika od katastrofa u Bugojnu

U toku 2017. godine na području sliva rijeke Vrbas realizovano je 10 projekata smanjenja poplavnog rizika u sedam opština. Realizacijom različitih mjera rizik od poplava je značajno smanjen za preko 35.000 stanovnika, 191 preduzeće, te je zaštićeno oko 760 hektara poljoprivrednog zemljišta.

„Mi smo prezadovoljni, jer osjećamo se sigurnijim što nećemo imati poplava, problema, posljedica, nećemo u krajnjem slučaju imati žrtava. Ono što posijem, siguran sam da će mi opstati, jednostavno ima čovjek bolju volju za radom“ navodi Senad Ćusto mještanin Bugojna, jedne od opština u slivu Vrbasa u kojoj se sprovodi projekt.  

Ukupna vrijednost realizovanih radova u protekloj godini je oko 1.4 miliona KM, uz učešće opština od minimalno 30 odsto. „Radovi su se odnosili na čišćenje i uređenje korita Vrbasa, pritoka i kanala, regulaciju vodotoka, učvršćivanje obala te regulisanje bujičnih vodotoka.“ istakla je Raduška Cupać, rukovodilac UNDP projekta "Smanjenje poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas".  

Ovim mjerama u slivu Vrbasa povećana je proticajna moć vodotoka, poboljšano prikupljanje i odvođenje oborinskih voda u recipijente, na dijelovima vodotoka obale su zaštićene od erozije, a vodotokovi su stabilizovani.  Ulaganje u mjere smanjenja rizika od katastrofa je isplativa investicija u sprječavanje budućih gubitaka. „Samo na područuju grada Banja Luke, uređenjem korita dva bujična vodotoka smanjiće se rizik od poplava za 27.000 stanovnika i 35 preduzeća“ navodi  Sanja Toljević, koordinator za implementaciju projekata u Gradskoj upravi Banja Luka.

Sve mjere su realizovane u sklopu Projekta Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) „Smanjenja poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“, koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF). Projekat se realizuje u saradnji sa  Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, te opštinama u slivu rijeke Vrbas.

Opštine u kojima su realizovani projekti smanjenja rizika od poplava su:

  • Grad Banja Luka: Uređenje vodotoka Jularac i Podstranac
  • Općina Bugojno: Uređenje korita rijeke Vrbas u naselju Gračanica
  • Općina Gornji Vakuf – Uskoplje: Čišćenje korita i postavljanje obaloutvrda na rijeci Vrbas u Gornjem Vakufu-Uskoplju dionica „Dražev Dolac- Humac“
  • Opština Kneževo: Regulisanje vodotoka Torlakova voda-Šervalovac-Bukovica
  • Opština Kotor Varoš: Osiguranje kosine rijeke Vrbanje
  • Opština Laktaši: Čišćenje kanala u Glamočanima
  • Opština Laktaši: Uređenje kanala Šušnjari-Veliko Blasko
  • Opština Laktaši: Čišćenje i uređenje korita rijeke Turjanice
  • Opština Laktaši: Čišćenje i uređenje korita rijeke Bukovice
  • Opština Srbac: Sanacija kritičnih dijelova vodotoka Povelič i Ina

Javni poziv za implementaciju projekata smanjenja rizika od poplava u slivu Vrbasa za 2018. godinu je zatvoren. Rezultati će biti objavljeni početkom aprila 2018. godine.