Pošumljavanjem brinemo o prirodi i sebi

17 February 2022

Platforma TvojCO2 educira buduće generacije o važnosti očuvanja i obnove šumskih ekosistema

Konjic, Homolj, Srednja škola Konjic, volonteri (Foto:UNDP)

Bosna i Hercegovina je jedna od šumom najbogatijih zemalja u Evropi. Ipak, šumsko bogatstvo je pod stalnim pritiscima. Jedan od glavnih su šumski požari, direktna posljedica klimatskih promjena, a nerijetko i ljudske nepažnje. Tako je u avgustu 2020. godine na području Homolja u općini Konjic u svega nekoliko sati izgorjelo preko 150 hektara šume crnog bora, sa stablima starim preko 70 godina.

„U sklopu našeg preduzeća Šumarstvo „Prenj” d.d. Konjic imamo jednu jedinicu za brzo gašenje požara i brzi izlazak na teren, uz opremu koju smo preko našeg Udruženja inženjera i tehničara šumarstva iz Sarajeva dobili kao donaciju iz Republike Turske. Ipak, mi kao preduzeće ali i kao lokalna zajednica nemamo mogućnost da se borimo sami protiv ovih požara“, kaže Emir Lizde iz Šumarstva “Prenj” d.d. Konjic, magistar šumarstva, tehnolog projektant.

Emir Lizde, Konjic, Homolje (Foto: UNDP)

„Što se tiče požara na području Općine Konjic jako je važno reći da su požari izazvani prije svega nemarom ljudi ili nekad čak i namjerno“, pojašnjava Lizde.

Konjic, Homolj (Foto:UNDP)

Smanjenje rizika od prirodnih i drugih nesreća i efekata klimatskih promjena jedan je od fokusa UNDP-a u Bosni i Hercegovini. S tim u vezi, digitalni alat TvojCO2.ba razvijen je tokom 2021. godine da bi se pojedincima, zajednicama i privatnom sektoru omogućilo direktno učešće u klimatskim akcijama u Bosni i Hercegovini.

Konjic, Homolj (Foto: UNDP)

Konjic, Homolj (Foto: UNDP)

Konjic, Homolj (Foto: UNDP)

Prva sadnja putem platforme TvojCO2 uključivala je lokacije unutar pet regija u BiH – sarajevskoj, banjalučkoj, dobojskoj, konjičkoj i zeničkoj.

Za čak 34 lokacije sadnje tokom jesenje sezone 2021. godine preko platforme je kupljeno 17,322 sadnica.

Ovo novozasađeno drveće će tokom svog života apsorbovati više od 20 hiljada tona ugljen-dioksida i značajno doprinijeti zdravlju ekosistema.

Konjic, Homolj, (Foto:UNDP)

Konjic, Homolj, Srednja škola Konjic, volonteri (Foto:UNDP)

Konjic, Homolj, (Foto:UNDP)

Važnost drveća ne može se precijeniti. Drveće ima vitalnu ulogu ne samo u našim životima, već i u zdravlju cijele planete.

„Lokaliteti planine Ozren su izuzetno ugroženi požarima, ali na svu sreću zadnjih 5 godina nismo imali velike. Požari su većinom i uglavnom uzrokovani ljudskim faktorom. Treba skrenuti pažnju stanovništvu da ne loži vatre i da se pridržavaju mjera i propisa koje postavljaju naši radnici u šumi“, kaže Aleksandar Lukač, revirni inženjer, ŠG „Doboj“ Doboj.

Doboj, Planina Ozren, selo Konopljišta, Aleksandar Lukač (Foto: UNDP)

Putem digitalne platforme TvojCO2.ba pored online kupovine sadnica drveća koje su javna preduzeća sadila na odabranim lokacijama širom BiH, građanke i građani su mogli izračunati i lične i korporativne emisije ugljen-dioksida.

„Platforma TvojCO2 je pozitivno uticala na prodaju i plasman sadnog materijala. Kroz nju je Centar za sjemensko-rasadničku proizvodnju dosegao veći broja kupaca širom BiH. Svakako da svaki vid promovisanja akcija pošumljavanja podiže svijest građana o značaju pošumljavanja i podizanja novih šuma“, kaže Ljubica Lukač, tehnički direktor Centra za sjemeni rasad i proizvodnju Doboj.

Ljubica Lukač, Doboj, planina Ozren, selo Konopljišta (Foto: UNDP)

Doboj, planina Ozren, selo Konopljišta (Foto: UNDP)

Do sistemskih i dugoročnih rješenja za bolju zaštitu bh. šuma, ostaje nada da će promjena našeg načina ponašanja i razmišljanja odigrati ključnu ulogu u pozitivnom utjecaju na klimatske promjene kao i prevenciji požara u BiH, te da će buduće generacije biti svjesnije važnosti očuvanja prirodnog bogatstva.  

Platforma TvojCO2.ba nastavlja svoju misiju u narednom periodu sa povećanim brojem  ponuđača sadnog materijala iz cijele Bosne i Hercegovine, a to je zasigurno korak naprijed ka očuvanju šumskog fonda ali i borbi protiv klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini.

Doboj, planina Ozren, selo Konopljišta (Foto: UNDP)

Partneri UNDP u BiH u radu platforme TvojCO2.ba su: Kantonalno javno komunalno preduzeće „Park” d.o.o. Sarajevo, Javno preduzeće Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona d.o.o Zavidovići, Kantonalno javno preduzeće za gospodarenje državnim šumama „Sarajevo šume”, Centar za sjemensko-rasadničku proizvodnju Doboj, Šumarstvo Prenj d.d. Konjic, Tamaris Company d.o.o. Banja Luka za Gradsku upravu Grada Banjaluke i Centar za upravljanje kršom Trebinje.