Novom kampanjom UNDP-a „Neka izumiranje ne bude vaš izbor“ podiže se svijest o štetnim efektima subvencija za fosilna goriva na ljude i planetu

27 October 2021

Na platou Historijskog muzeja BiH nalazi se skulptura dinosaurusa Frenkija kojeg su izradili umjetnici Samir Sućeska, magistar i viši asistent na odjelu skulpture Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, Hanna Dujmović, akademska skulptorica i Marko Frančešević, magistar skulpture.

Svijet godišnje troši zapanjujuće 423 milijarde USD na subvencioniranje fosilnih goriva za potrošače: ulja, električnu energiju koja se proizvodi spaljivanjem drugih fosilnih goriva, plina i uglja. Za fosilna goriva izdvaja se četiri puta više nego što bi se, kao što se apelira, trebalo davati siromašnim zemljama za pomoć u borbi protiv klimatske krize, koja je još uvijek jedna od prepreka, pred održavanje UN konferencije o klimatskim promjenama (COP26) sljedeće sedmice, stoji u najnovijem istraživanju Razvojnog programa UN-a (UNDP) koji je danas objavljen.  

Kako bi stavio naglasak na izuzetno negativne efekte fosilnih goriva na ljude i planetu, UNDP je izradio kratki film u sklopu globalne kampanje u kojem jedna od svjetski najpoznatijih izumrlih životinja, dinosaurus, drži govor pred Generalnom skupštinom UN-a, snažno apelirajući na svjetske lidere da prestanu subvencionirati fosilna goriva i da „izumiranje ne bude njihov izbor“.   

Uz glasove koje su likovima posudile poznate ličnosti, kampanjom pod nazivom „Neka izumiranje ne bude vaš izbor“ se nastoji podići svijest javnosti o tome kako se subvencijama za fosilna goriva poništava značajan napredak postignut do danas u zaustavljanju klimatskih promjena te potiče nejednakost.

„Glavni faktor koji doprinosi klimatskim promjenama je energetski sektor koji učestvuje sa 73 odsto emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskim djelovanjem, a pokreću ga fosilna goriva – ugalj, nafta i gas - koja se obično subvencionišu iz javnih sredstava. Ubrzanje klimatskih promjena predstavlja najveću egzistencijalnu prijetnju čovječanstvu. Moramo donositi dobre odluke za budućnost naše djece“ istakla je Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP u BiH.

Tim povodom danas je na platou Historijskog muzeja BiH otkrivena skulptura dinosaurusa kojeg su izradili umjetnici Samir Sućeska, magistar i viši asistent na odjelu skulpture Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo, Hanna Dujmović, akademska skulptorica  i Marko Frančešević, magistar skulpture, članovi Udruženja za promociju kulture i umjetnost „Arka“. Dinosaurus je izrađen od recikliranog materijala i ćumura, a postavkom u Historijskom muzeju BiH šalje se simbolična poruka da ugalj kao energent se ne treba koristiti već da su potrebni neki drugi ekološki prihvaljivi energenti.

Direktorica Historijskog muzeja BiH Elma Hašimbegović, je istakla da će skulptura u narednim sedmicama biti postavljena ispred Muzeja i da su svi građani dobrodošli da je vide. "Poruka koju šaljemo je da globalni problem - klimatske promjene, osjeti svaki stanovnik na lokalnom nivou. Zagađenje zraka čini Sarajevo jednim od najzagađenijih gradova na svijetu. Postoje rješenja da se to promijeni, a smanjenje korištenja uglja jedno je od njih" 

Hanna Dujmović, akademska skulptorica navela je  „Zaista nam je bila čast na ukazanom povjerenju da realizujemo projekat u skulptorskom smislu. "Materijal – ćumur sa kojim je napravljen dinosaurus šalje jaku poruku „neka izumiranje na bude vaš izbor“, jer vidimo ćumur koji je u nekoj fazi odumiranja i na taj način ljudi se mogu povezati sa porukom očuvanja planete“.

Glas dinosaurusa u sinhronizovanoj verziji kratkog filma dala je glumica Vedrana Božinović.

Reforme subvencija za fosilna goriva bi doprinijele smanjenju emisija CO2 i bile bi korisne za ljudsko zdravlje i dobrobit. UNDP zagovara progresivan i postepen odgovor na reforme koji omogućava pristup kroz faze, koji je pravedan i ravnopravan, i obuhvata zaštitu dohotka i naknadu manje povlaštenim kategorijama.  

Kampanja „Neka izumiranje ne bude vaš izbor“ sadrži platformu razmjene znanja i iskustava na globalnom nivou, mindpool, koja će pomoći rješavanju najvažnijih pitanja današnjice. Povezivanjem uvida u klimatsku vanrednu situaciju, krizu u prirodi i nejednakosti, koji su stečeni širom svijeta, globalni mindpool će pružiti podršku UNDP-u kako bi bolje informisao i opremio kreatore politika u organima vlasti, civilnom društvu i privatnom sektoru. 

Foto galerija https://www.flickr.com/photos/undp_bosnia-herzegovina/albums/72157720083642616

Za više informacija o kampanji „Neka izumiranje ne bude vaš izbor“ provjerite: www.dontchooseextinction.com

Ne biraj izumiranje!