Počinju prekogranični projekti za jačanje regionalne saradnje i društvene kohezije

12 June 2020

Počinju prekogranični projekti za jačanje regionalne saradnje i društvene kohezije u okviru programa „Dijalog za budućnost“

Počinju prekogranični projekti za jačanje regionalne saradnje i društvene kohezije u okviru programa „Dijalog za budućnost“

Osam organizacija iz Bosne i Hercegovine počinje realizaciju projekata za jačanje društvene kohezije i dijaloga, unutar i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije

Danas (12. juna 2020. godine) je, u okviru zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost“ (DFF), obilježen početak saradnje sa osam organizacija iz BiH koje će implementirati prekogranične projekte koji će doprinijeti unapređenju društvene kohezije i dijaloga unutar i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije.

Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH je izjavila: „Počastvovani smo da su tako inovativni i angažirani projekti pristigli kroz našu zajedničku inicijativu Dijalog za budućnost, pod pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i institucionalnih partnera u Crnoj Gori i Srbiji. Također sam vrlo sretna da smo danas mogli nagrađene i upoznati.Vidjeli smo tokom ove Covid-ere koliko su solidarnost, uzajamno poštovanje, razumijevanje i raznolikost važni za otpornost društva na krizu, za povjerenje i angažman u zajednici, i koliko veću šansu daju za prosperitetan oporavak društva. Nije dovoljno samo prigrliti ove vrijednosti, moramo ih širiti, pojačati, podržati. Zbog toga je od neprocjenjive važnosti to što su danas prezentovane aktivnosti povezane kroz Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Srbiju, i što se nadograđuju snage svake od uključenih organizacija i njihovih partnera. Unaprijed se radujem pridruživanju ovim nagrađenim akcijama i posjeti projektima“.

Tokom javnog natječaja čiji je cilj bio podržati projekte za unaprijeđenje društvene kohezije i dijaloga, unutar i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije dostavljeno je 234  prijedloga iz sve tri zemlje.  Od ukupno 19 projekata iz regije, osam će implementirati organizacije iz Bosne i Hercegovine sa partnerima iz drugih država.

Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH je izjavila: „Danas smo označili početak partnerstva sa osam bh. organizacija kojima planiramo osigurati skoro 420.000 KM UN finansijskih sredstava za osam zajedničkih projekata širom Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore za unapređenje društvene kohezije. BiH organizacije doprinose vlastitim sredstvima ovom cilju, ali podjednako je važna njihova kreativna energija, predanost i naporan rad na unapređenju društvene kohezije i dijaloga. Mi u UN vjerujemo da je svijetla budućnost moguća samo ukoliko niko nije zapostavljen niti zaboravljen. A to je još više važno u izazovnim vremenima poput pandemije COVID-19 i socio-ekonomskih posljedica iste. Zato su ovi projekti važni i posebni. Ovi projekti osiguravaju da se glasovi svih čuju i da se građani osnaže, bilo da dajemo prostor i uključuemo mlade sa oštećenjem sluha i govora, žene sa oštećenjem vida, žene iz ruralnih zajednica ili angažujemo i osnažujemo žene i mlade kroz različite oblike građanskog angažmana, umjetnosti i kulture. Istinski dijalog i budućnost se zasniva upravo na ovome, raznolikosti izražavanja i dosega, ali jedinstva u viziji da niko ne ostane zapostavljen niti zaboravljen”.

Izabrani projekti iz sve tri zemlje doprinjet će boljoj društvenoj koheziji, jačanju kapaciteta mladih, boljoj medijskoj i informacijskoj pismenosti, unapređenju dijaloga i djelovanja za opšte dobro, unapređenju obrazovnih programa u cilju društvene kohezije, unapređenju rodne ravnopravnosti, promovisanju kulturne raznolikosti i interkulturalnog razumijevanja, i zaštiti životne sredine.

Dr. Rowak Khan, predstavnica UNICEF-a u BiH je izjavila: „UNICEF  čestita pobjednicima te podržava mlade u BiH da  komuniciraju sa svojim vršnjacima u regionu, Srbiji i Crnoj Gori i uče o interkulturalizmu. Ovdje, u Bosni i Hercegovini, želimo promovirati osnaživanje mladih da ostvare svoj potencijal sticanjem vještina 21. stoljeća i stvaranjem boljeg života za sebe i buduće generacije. Nadamo se će mladi biti osnaženi i doprinijeti kvalitetnijem  okruženju u svojim zajednicama i regiji.”

Siniša Šešum, šef Ureda UNESCO-a u Sarajevu je izjavio: „Ovom prilikom želimo dobrodošlicu našim partnerima iz tri susjedne zemlje kao i uspjeh u implementaciji njihovih projekata. U duhu Dijaloga za budućnost, njihove kreativne inicijative promovišu kulturnu raznolikost i međukulturalno razumijevanje, s naglaskom na kulturnu razmjenu i prekogranični timski rad, izraze mladih umjetnika kroz pozorište, raznovrsne edukacije, a istovremeno angažirajući zajednice iz Bosne i Hercegovine, Republike Srbije i Crne Gore kroz interkulturalni dijalog. Istraživanjem prirodne i kulturne baštine, tema iz okoliša i naučnih disciplina, obrazovanja, kroz kreativnost i umjetnosti ove su inicijative usmjerene na mlade ljude, radnike u kulturnoj industriji te daju poseban naglasak na osnaživanje žene. Radujemo se našim novim partnerstvima, kao i svim nadahnjujućim idejama i izazovima koji su pred nama.“

Organizacije u BiH će za realizaciju projekata dobiti finansijska sredstva od UN-a u iznosu od blizu 420.000 KM, a ukupni očekivani iznos sufinansiranja od strane BiH organizacija i partnera je preko 155.000 KM.

Lista BiH organizacija čiji su projekti odobreni u okviru DFF poziva:

1.    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske u partnerstvu sa Umetničkom galerijom „Nadežda Petrović“ iz Čačka i Narodnim muzejem Crne Gore, Cetinje implementiraju projekat „Teritorija kulture“

2.    Centar za razvoj omladinskog aktivizma, u partnerstvu sa Otvorenim centrom „BONA FIDE“, Pljevlja implementiraju projekat „Umjetnost demokratije“

3.    East West Centar Sarajevo, u partnerstvu sa Novi Tvrđava Teatar Novi Sad, JU “Grad Teatar”, Budva implementiraju projekat „Pozorište kao dijalog, kulturna raznovrsnost i interkulturalno razumjevanje“

4.    Udruženje građana „Nevid teatar“ u partnerstvu sa Udruženjem dramskih umetnika Srbije implementiraju projekat „Obrazovanje kroz igru“

5.    Udruženje žena “Maja” Bratunac, u partnerstvu sa Udruženje žena „Priroda“ Bratunac, Udruženje žena „Vila“ Ljubovija, i NVO „Kisele Vode“ Bijelo Polje implementiraju projekat„Saradnja i kultura za budućnost“

6.    Javna ustanova  „Srednja tehnička škola  “Tešanj” , u partnerstvu sa  Tehničkom školom, Čačak implementiraju projekat „Zeleni Zapadni Balkan – bolji Zapadni Balkan“

7.    Javna ustanova Bosanski kulturni centar Kantona Sarajevo u partnerstvu sa  Javnom Ustanovom  kulturno–informativni centar ''Budo Tomović'' Podgorica implementiraju projekat  „Glasovi mira“

8.    Udruženje građana oštećenog vida, Tuzla u partnerstvu sa  Gradskom organizacijom slepih Beograd i Savezom slijepih Crne Gore implementiraju projekat  „Osnaživanje slijepih žena za borbu protiv nasilja, diskriminacije i rodne neravnopravnosti“

Zajednički regionalni program „Dijalog za budućnost“ implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO, uz podršku kancelarija Rezidentnih koordinatorki UN-a u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji, i uz finansijsku podršku Fonda UN-a za izgradnju mira (PBF).

Video predstavljanje učesnika možete vidjeti na Facebook stranici Dijalog za budućnost https://www.facebook.com/Dijalogzabuducnost/