Borba protiv klimatskih promjena ne može čekati – zajedno za našu planetu!

11 December 2020

Učesnici događaja Borba protiv klimatskih promjena ne može čekati – zajedno za našu planetu!

Peta godišnjica Pariškog sporazuma  

Danas je u Sarajevu održan online interaktivni na visokom nivou nazvan „Borba protiv klilmatskih promjena ne može čekati.“ Događaj su organizovale Ujedinjene nacije (UN) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), zajedno sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Italijom, Francuskom, Švedskom i Čileom, u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i Federalnim ministarstvom okoliša i turizma.

Predstavnici UN-a, UNDP-a i ambasada partnerskih država su naglasili kako se događaj priređuje u svjetlu obilježavanja pete godišnjice Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama i kako nema vremena za čekanje kad je u pitanju ispunjavanje njegovih ciljeva. Rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini Ingrid Macdonald podsjetila je na nedavnu izjavu Generalnog sekretara UN kako je čovječanstvo u samoubilačkom ratu protiv prirode i kako priroda uzvraća udarac sve jače i jače, zbog čega je odlučujući zadatak ove generacije da postigne mir sa prirodom. Naglasila je da smo na prekretnici, te da je od ključne važnosti da gradimo budućnost otpornu na klimatske izazove dok traje  opravak od COVID-19.

Rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH Steliana Nedera kazala je kako se 2019. godine više od stotinu država uključujući i BiH obavezalo da revidiraju svoje ciljeve za smanjenje emisije stakleničkih plinova, te kako će se u idućih pet godina smanjenje emisije štetnih plinova tretirati kao hitno okolišno pitanje. Nedera je istakla i kako će Bosna i Hercegovina imati podršku UNDP-a u aktivnostima usmjerenim ka dekarbonizaciji i ostvarivanju drugih ciljeva Pariškog sporazuma.

Na online susretu učestvovali su predstavnici Doboja, Zenice, Drvara, Visokog, Mrkonjić Grada, Banja Luke, Sarajeva.

Ambasador Velike Britanije u BiH Matt Field ocijenio je utjecaj trenutne pandemije korona-virusa kao val u poređenju sa cunamijem klimatskih promjena, te je kao primjer odlučnosti u borbi protiv klimatskih promjena naveo svoju zemlju koja planira reducirati emisiju štetnih plinova za 68 posto do 2030. godine.  Ambasadorica Francuske u BiH Christine Toudic je ukazala kako je Francuska bila među inicijatorima globalne akcije protiv klimatskih promjena i kako ona daje rezultate. Dodala je da nažalost, mnoge zemlje ne ispunjavaju svoje ciljeve i potrebno je uložiti dodatne napore na podizanju svijesti, ali i uključivanja i drugih zemalja da djeluju.

Borbu protiv klimatskih promjena je kao najveći izazov sa kojim se čovječanstvo susreće ocijenio i ambasador Italije Nicola Minasi i istakao da je doprinos mladih ključan, zbog čega će idućoj konferenciji UN o klimatskim promjenama koja će se održati u novembru 2021. u Glasgowu prethoditi konferencija u Milanu na kojoj će mladi ljudi iz cijelog svijeta dati svoje ideje za klimatsku akciju.

Ambasadorica Švedske u BiH Johanna Stromquist je upozorila kako će dobrobit i blagostanje čovječanstva biti ugroženi ukoliko se ne promijeni način života i ne otkloni ovisnost o fosilnim gorivima. Ona je izrazila radost zbog činjenice da je Evropska unija kroz Zelenu agendu proširila svoju borbu protiv klimatskih promjena i na Zapadni Balkan.

Preuzete obaveze pretočene u akcije

Pomoćnik ministra u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirza Hujić kazao je kako BiH redovno ispunjava svoje preuzete obaveze u pogledu borbe protiv klimatskih promjena, kako postoji konsenzus o potrebi za djelovanjem po ovom pitanju, te kako je za očekivati da će do 2050. godine Bosna i Hercegovina biti među državama koje su postigle klimatsku neutralnost. Ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske, kao  kontakt institucija za BiH prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama, Srebrenka Golić se osvrnula na petu godišnjicu potpisivanja Pariškog sporazuma, te istakla uložene napore kako bi se pristupilo finansijskim mehanizmima za realizaciju aktivnosti koje imaju za cilj ublažavanje i prilagođavanje negativnim efektima  klimatskih promjena, koje sve više utiču na život u Bosni i Hercegovini.

Kristina Mandić, učenica Muzičke srednje škole Sarajevo, utopljene u okviru UNDP projekta Zeleni ekonomski razvoj koji finansira Švedska

Klimatske akcije

Na online susretu učestvovali su predstavnici gradova Doboj i Zenica, lokalnih zajednica koje su tokom velikih poplava 2014. imale teška iskustva sa posljedicama klimatskih promjena. Govorili su o akcijama koje se poduzimaju na prevenciji utjecaja klimatskih promjena, kao i o trenutnim projektima  usmjerenim ka smanjenju zagađenja, povećanju energetske efikasnosti, te povećanju svijesti kod građana o potrebi odgovornog ponašanja prema okolišu.

Prikazani su i pozitivni primjeri iz Drvara, Visokog, Mrkonjić Grada i drugih gradova, kao i poruke mladih iz cijele Bosne i Hercegovine koji su pozvali na hitnu i konkretnu akciju na zaštiti okoliša od utjecaja klimatskih promjena.

Online događaj je pratilo par stotina učesnika, koji su slali svoje poruke i razmišljanja o spremnosti na djelovanje kako bi Bosna i Hercegovina što bolje odgovorila zadacima iz Pariškog sporazuma za bolju budućnost generacija koje dolaze.