Obučeno 98 energijskih menadžera koordinatora u Federaciji BiH za izradu Organizacione šeme upravljanja energijom

1 April 2019

Radionice za energijske menadžere koordinatore

Kako bi pružio pojašnjenja i instrukcije za izradu Organizacione šeme upravljanja energijom za sve nivoe vlasti u Federaciji BiH, Fond za zaštitu okoliša FBiH u partnerstvu sa Ministarstvom energije, rudarstva i industrije FBiH, a uz podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i GIZ-a, organizirao je radionice za energijske menadžere koordinatore.

U januaru 2019. godine, na temelju Zakona o energijskoj efikasnosti u FBiH, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije donijelo je Pravilnik o Informacionom sistemu energijske efikasnosti (ISEE) Federacije BiH. Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH treba uspostavljati i voditi ovaj jedinistveni informacioni sistem, koji se sastoji od nezavisnih internet platformi sa aplikacijama i bazama podataka. ISEE treba da olakša prikupljanje podataka, praćenje potrošnje energije  i vode, i ostvarenih ušteda iz realiziranih projekata energijske efikasnosti.

Učesnik radionice Ermin Hardauš, viši stručni saradnik za energijsku efikasnosti i pristup EU fondovima u Općini Kakanj, ističe da „ISEE je jako važan kako bi se mogla pratiti potrošnja, ali i uštede u potrošnji električne energije, vode i svih drugih energenata koji su potrebi za funkcionisanje jedne javne ustanove.”

Ermin Hardauš, viši stručni saradnik za energijsku efikasnosti i pristup EU fondovima u Općini Kakanj

Pravilnik ISEE nalaže obavezu nosiocima podataka na svim nivoima vlasti - Federaciji, kantonima i jedinicama lokalne samouprave – da imenuju energijske menadžere koordinatore koji su najodgovorniji u sistemu upravljanja energijom na određenom nivou vlasti. Njihova prva obaveza je uspostava Organizacione šeme upravljanja energijom u okviru svoje nadležnosti.  Hardauš navodi „da će dobivene smjernice na današnjoj radionici olakšati izradu Organizacione šeme kako bi svi shvatili šta se treba pripremiti, a nama koji smo predali svoje da ih eventualno možemo dopuniti.“

Cilj održanih radionica je da se osigura harmoniziran pristup od strane svih nivoa vlasti u Federaciji BiH, te uspostavi funkcionalna Organizaciona šema za cijelo područje, kao i horizontalna i vertikalna povezanost i komunikacija svih energijskih menadžera koordinatora u Federaciji BiH.

Kako bi se dodatno motivisali korisnici da unose podatke u Sistem za upravljanje energijom (EMIS) koji je sastavni dio ISEE,  Mersija Talić, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša i komunalne djelatnosti pri Ministarstvu okoliša Unsko-sanskog kantona navodi “Sa područja našeg kantona u EMIS-u je registrovano 219 javnih objekata. Kako bismo stimulisali naše korisnike da ažurno unose informacije u sistem, Vlada je još 2014. godine donijela Odluku o obaveznom unosu podataka o potrošnje energenata u EMIS.  Ukoliko korisnici ne unose redovno podatke njima su uskraćena neka sredstava kao npr. ekološke naknade koje naše Ministarstvo dodjeljuje od strane Fonda za zaštitu okoliša FBiH”.  

Mersija Talić, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša i komunalne djelatnosti pri Ministarstvu okoliša Unsko-sanskog kantona

Elvis Hadžikadić, menadžer UNDP projekta Zelni ekonomski razvoj, navodi „Bilo nam je zadovoljstvo organizovati dvodnevnu radionicu za prve energijske menadžere koordinatore u FBiH, čija je posjećenost bila i više od očekivane. Uspostavljanje organizacione šeme u okviru ISEE, će omogućiti svim nivoima vlasti u FBiH da dobiju neophodne alate kako bi na sistemski način mogli pratiti ispunjavanje ciljeva kroz Akcione planove, pratiti potrošnju energije i realizovane uštede, kao i tehničke sisteme, što će svim nivoima vlasti u FBiH omogućiti bolje planiranje, praćenje i izvještavanje.”

Radionice su održane 28. 03. i 01. 04. 2019. godine u zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu. Radionicama je prisustvovalo 98 predstavnika iz 69 jedinica lokalne samouprave, devet kantona i Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH.