Jesen u julu, proljeće u januaru?

13 December 2018

Čist zrak i bajkovita zimska idila dočekali su predstavnike medija koji su doputovali na Jahorinu 13. decembra, kako bi prisustvovali dvodnevnoj edukativnoj radionici na temu energetska efikasnost i nisko-karbonski urbani razvoj. Ova posebno kreirana radionica, nastala je u sklopu projekata "Zeleni ekonomski razvoj" (GED) i „Pokretanje okolišnog finansiranja u svrhu nisko-karbonskog urbanog razvoja“ (URBAN LED) koje implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Zahvaljujući stručnim predavačima, uz neformalno druženje i interaktivni sadržaj radionice, predstavnici medija imali su priliku dobiti odgovore na sva postojeća pitanja o ulaganju u energetsku efikasnost, poboljšanju energetske efikasnosti javnog sektora, konceptu nisko-karbonskog urbanog razvoja i ESCO mehanizmima finansiranja. Pored toga, ovo je bila idealna prilika da otvore prostor za nova pitanja unutar svog profesionalnog rada, a koja se tiču navedenih tema. 12 predstavnika medija koji su doputovali iz različitih dijelova BIH, podijelili su svoja iskustva o izvještavanju, te sagledali aktuelne teme iz perspektive eksperata.

Kad je u pitanju učešće medija u promociji tema na koje se fokusiraju projekti koje implementira UNDP, njihov angažman je neupitan, ali do problema najčešće i dolazi iz razloga što se u našoj državi još uvijek ne mogu jasno razaznati nadležnosti određenih sektora, niti su imena stručnjaka s kojima se može razgovarati dostupna široj javnosti. U zajedničkom zaključku, prisutni su ujedno naglasili i izrazitu potrebu za češćim pokretanjem diskusija o energetskoj efikasnosti, označavajući temu kao veoma značajnu za razvoj države.

"Oblast kojom se bavim svakodnevno je ekonomija i tu i tamo se dotičem i ovih tema u svom poslu, imamo tekstova i obrađujemo neke teme, pa čak i male projekte koji su vezani za energetsku efikasnost, ali malo ko od nas ima dovoljno znanja o svemu tome. Zato mi je radionica bila sjajna, jer su predavači bili jako zanimljivi i predstavili su nam mnogo korisnih informacija koje će nam poslužiti u daljem radu."  izjavila je Tatjana Rogulja, urednica Nezavisnih novina iz Banjaluke.

"Radionica je bila više nego korisna, a predavači fantastični. Tematika je dosta zahtjevna i dosta nepoznata, vjerujem podjednako i novinarima i javnosti, to jest našim čitateljima. Zadovoljstvo mi je što sam učestvovala jer je inače jako malo radionica koje se bave ovim temama. Prije nisam posvećivala puno pažnje ovoj problematici, ali danas već imam neke vizije o tome šta bih mogla da uskoro da uradim." riječi su Adriane Domazet, novinarke agencije Fena iz Sarajeva.

U narednoj godini, oba projekta planiraju nastaviti sa novim aktivnostima, te u njih uključiti i promociju sigurnih, čistih i zdravih gradova uz smanjenje emisija stakleničkih plinova, a s ciljem investiranja u pokretanje koncepta nisko-karbonskog urbanog razvoja u BiH.

O URBAN LED projektu:

Projekt "Pokretanje okolišnog finansiranja u svrhu nisko-karbonskog urbanog razvoja" (URBAN LED), koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF), a implementira UNDP, fokusiran je na urbane sredine koje u velikoj mjeri doprinose zagađivanju okoliša, usljed neodrživog upravljanja gradskom infrastrukturom i neracionalnom potrošnjom energije. Cilj projekta je investiranje u pokretanje koncepta nisko-karbonskog urbanog razvoja u Bosni i Hercegovini kroz promociju sigurnih, čistih i zdravih gradova, uz smanjenje emisija stakleničkih gasova.

Projekt se realizuje u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH.

O GED projektu:

Projekt „Zeleni ekonomski razvoj” doprinosi uspostavi održivog sistema upravljanja energijom na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini sa ciljem smanjenja emisija štetnih gasova, unapređenja energetske efikasnosti javnih objekata i reinvestiranja ostvarenih finansijskih ušteda.

Od 2013. godine, realizovane mjere energetske efikasnosti na preko 140 javnih objekata doprinijele su:

  • Ostvarene su uštede u javnim budžetima preko 4.000.000 KM 
  • Kreiranju preko 1.700 zelenih poslova
  • Smanjenju potrošnje energije i ostvarenim uštedama od preko 50%
  • Smanjenju CO2 ekvivalentne emisije za oko 10.000 tona godišnje
  • Poboljšanju uslova rada i boravka za 110.000 korisnika

GED projekt provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) uz finansijsku podršku Vlade Švedske, Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, entitetskim ministarstvima prostornog uređenja, kantonalnim ministarstvima, općinama i drugim partnerima.