Dok čekamo Novu (u godini bez zagrljaja)

24 December 2020

Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u Bosni i Hercegovini

Autorica: Steliana Nedera

rezidentna predstavnica UNDP-a

Bosna i Hercegovina

Iščekivanje Nove, 2021. godine dolazi sa pomiješanim osjećajima strepnje i radosti.

Jaz između bogatih i siromašnih nije nikada bio jasniji, oni najosjetljiviji i najranjiviji među nama postaju gotovo nevidljivi, obiteljsko nasilje i govor mržnje su u porastu, dok ljudski razvoj po prvi put u novijoj istoriji bilježi značajan pad. Istovremeno, dok su misli većine svijeta zaokupljene pandemijom, klima nastavlja da se mijenja, a naučna zajednica nas upozorava da ljudi svojim djelovanjem narušavaju prirodnu ravnotežu.

Godinom je, jasno, dominirala borba s COVID-19 virusom, koji je zdravstvene sisteme širom svijeta zatekao nespremne. Još u prvim mjesecima godine smo prešli na režim rada u vanrednim okolnostima i nastavili tako raditi.

Da bismo dobili bitku protiv vremena gdje su dani kašnjenja imali tragične posljedice, UNDP se bez oklijevanja prilagodio. Mreža kancelarija UNDP-a širom svijeta mobilizirana je kao snažna struktura za podršku u nabavci i isporuci roba i potrepština za spašavanje života u borbi protiv pandemije. UNDP je na nivou organizacije usvojio ubrzane procedure za nabavke, prilagodio se kriznom kontekstu i u potpunosti mobilizirao naše globalne kapacitete za nabavku i osiguranje kvaliteta nabavljene robe. Kao dio globalnog odgovora Ujedinjenih nacija, blisko smo sarađivali s drugim agencijama i slijedili vodstvo Svjetske zdravstvene organizacije u razumijevanju medicinskih prioriteta i prilagođavanju različitim talasima krize. Ponosni smo na blisku saradnju ostvarenu s našim međunarodnim partnerima, a i domaćim institucijama, u upravljanju sredstvima koja su nam dodijeljena u iznosu od oko 20 miliona američkih dolara. Do danas smo isporučili više od 8,5 miliona komada medicinske opreme i potrepština, uključujući respiratore, rentgen aparate, PCR mašine i drugu dijagnostičku opremu, COVID testove, te ličnu zaštitnu opremu.

Našim radom ove godine je dominirao kontekst razvojne krize, za razliku od uobičajenog djelovanja. Dali smo sve od sebe da odgovorimo na sve zahtjeve za podrškom u nabavkama kritične medicinske robe i potrepština, zbog važnosti da se podrška osigura što je brže moguće, kako bi se spasili ljudski životi i pomoglo medicinskim ustanovama da ne ostanu bez testova i lične zaštitne opreme.

Ove godine smo naučili puno lekcija koje nam ukazuju na područja sistemskih pitanja koja treba riješiti što je prije moguće kako bi se zemlja bolje pripremila za buduću krizu. Zdravstvenom sektoru Bosne i Hercegovine je potrebna modernizacija i nadamo se da će predstojeći novi projekat Svjetske banke podržati brzu realizaciju neophodnih reformi. Zdravstveni sektor mora u potpunosti iskoristiti mogućnosti koje nudi digitalizacija, kako bi pomogao različitim dijelovima sistema da nesmetano rade zajedno, ali i u pružanju usluga pacijentima koristeći moderne pristupe (e-zdravstvo). Saradnja između različitih sektora i institucija, vertikalno i horizontalno, predstavlja izazov. Lekcija koja se ponovo potvrdila je da brzina i uspješnost odgovora na krizu značajno zavise od dostupnosti konsolidovanih i tačnih informacija, na jednom mjestu. Naime, imali smo dosta slučajeva kada smo morali ići direktno do svakog krajnjeg korisnika jer informacije nisu bile objedinjene, razmjena podataka i prikupljanje putem javnog sistema su oduzimali puno vremena, i nisu bile dostupne agregirane prognoze potreba kao vid podrške u planiranju nabavki. Sve su to značajni rizici kod bilo koje krize, kada se djelovanje u odgovoru mora stalno prilagođavati temeljem dobrih podataka i kontinuirane analize stanja. Vidjeli smo da javne nabavke nisu dobro funkcionisale tokom krize, zbog neadekvatnih kapaciteta i drugih poteškoća. Upravo nam se iz tog razloga tokom ove godine obratilo toliko domaćih institucija sa molbom da koriste naše usluge upravljanja projektima i nabavki.

Dobre vijesti o vakcini u stopu prate strahovi o pojavljivanju novih, možda i strašnijih nedaća koje su pred čovječanstvom. U godini bez zagrljaja, korona je uklonila veo optimizma i razbila ružičastu i usnulu sliku svijeta. Ovo „buđenje“ je bilo teško, ali neophodno.

Ali, 2021. je nova godina pred nama. Sada nam je poznato da će zdravstveni sistem trebati i dalje pružati zdravstvene usluge povezane s COVID-om, uključujući testiranje i liječenje, i prije nego budemo imali pristup vakcini. U tom pogledu nam je na raspolaganju iskustvo stečeno tokom cijele 2020. godine. Stoga se nadamo da će se zdravstvene vlasti na svim nivoima mnogo bolje pripremiti za narednu godinu i same planirati i sprovesti potrebne javne nabavke.

UNDP ostaje razvojni partner, spreman pružiti ruku podrške. Ali, u 2021. godini, želja nam je da se usmjerimo na podršku našim partnerima u jačanju njihovih kapaciteta za planiranje i javne nabavke, tako da nabavke provode samostalno i blagovremeno. Želja nam je da se fokusiramo na podršku digitalnoj transformaciji, kao dugoročno održivom ulaganju u kapacitete i jačanju cjelokupnog sistema. Pozivamo na korištenje lekcija iz 2020. godine kao prilike za modernizaciju i pametne promjene, ne vraćajući se na „staru normalnost“, jer „stara normalnost“ više nije dovoljno dobra.

Kažu da je noć najtamnija pred svitanje. Čuli smo za uzrečicu „nove lekcije se teško uče“.

Dok se opraštamo od stare (normalnosti) i pozdravljamo Novu (normalnost), razmišljamo o lekcijama koje smo naučili, i svako za sebe, i zajedno kao društvo. U ime UNDP-a u BiH želim reći da nam je bila čast preuzeti na sebe odgovornost povjerenu od strane domaćih i međunarodnih partnera, i svoje resurse staviti na raspolaganje da ova kriza bude prebrođena.

Ali, naš zajednički rad se tu nije zaustavio, i ova godina ne treba biti upamćena samo po pandemiji. Snažno je započet proces digitalne transformacije i stvaranja tzv. „gradova budućnosti“. U ovom trenutku Sarajevo i Banja Luka realizuju 22 inovativna pilot projekta kojima će se smanjiti zagađenje vazduha i redefinisati način života u urbanim sredinama. Entitetske, kantonalne i lokalne vlasti su usvojile više od 20 strateških dokumenta i metodologija kojima se postavlja put za djelovanje protiv klimatskih promjena, a više od 16 opština i gradova je pristupilo klimatskoj inicijativi obavezujući se da će svake iduće godine povećavati izdvajanja za okolišno prihvatljiva rješenja i povećanje korištenja energije iz obnovljivih izvora. Iako fizički odvojeni zbog pandemije, mladi iz BiH, Crne Gore i Srbije kroz „Dijalog za budućnost“ zajedno promovišu suživot, razumijevanje i izgradnju mira. Radi očuvanja radnih mjesta i pomoći oporavku privrede od posljedica krize izazvane pandemijom, izrađen je niz analiza, stanje privrede je kontinuirano praćeno i testirani su cirkularni pristupi u poslovanju. Direktnom podrškom investicijama u privredi kao i prenosom znanja, posebno iz bh. dijaspore, pružena je podrška modernizaciji preduzeća, te su stvorena nova radna mjesta, posebno za mlade i žene. UNDP je također podržao modernizaciju poljoprivredno-prehrambenog sektora, te je kroz investicije u inovativna rješenja i tehnologiju doprinio poboljšanju ruralne ekonomije povećavajući konkurentnost poljoprivredne proizvodnje. Ove investicije su komplementarne sa podrškom sektoru turizma, gdje se, između ostalog, nastavilo raditi na obnavljanju kapaciteta duž trase Via Dinarica kako bi se spremno dočekali novi gosti u 2021. godini.

To je tek dio uzbudljivih pozitivnih promjena koje promaknu pod lavinom uznemirujućih vijesti o pandemiji.

Nedostajala su nam putovanja u daleke zemlje, ali smo upoznali ljepote i bisere prirode skrivene u našoj blizini.

Nedostajali su nam zagrljaji, ali su ih zamijenili izuzetna solidarnost i razumijevanje.

Ovu godinu smo proživjeli tri puta: prvi put, zadnji put, i nikad više.

Znajući put koji smo tokom ove godine skupa prošli, želim nam da zajedno učinimo da je godina pred nama puna sreće i zdravlja.