COVID-19: Protiv krize se moramo zajednički boriti

16 April 2020

Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH

Piše: Steliana Nedera

Rezidentna predstavnica UNDP-a

Bosna i Hercegovina

Pandemija Covida-19 je mnogo više od nezapamćene zdravstvene krize.

Naime, širom svijeta svjedočimo zastojima u poslovanju, izgubljenim radnim mjestima, porastu siromaštva, većem broju slučajeva nasilja u porodici i mnogim drugim naznakama da je ova kriza istovremeno i humanitarna i razvojna kriza, koja prijeti da će ostaviti duboke socijalne i ekonomske ožiljke u godinama pred nama, posebno kada je riječ o najsiromašnijim i najugroženijim pojedincima, kategorijama i zemljama.

UNDP ima dugogodišnje iskustvo u odgovoru i oporavku od različitih kriza. Otpornost na katastrofe je važan dio našeg programa u svakoj od zemalja u kojima djelujemo. Pored njegovih globalnih efekata, Covid-19 se razlikuje i po tome što se još uvijek ne zna njegovo trajanje. Naš prvi odgovor u UNDP-u je bio da se pripremimo za rad u novonastalim okolnostima i osiguramo direktnu podršku našim partnerima, mobilizirajući sve svoje kapacitete za odgovor na ovaj nezabilježeni izazov. Od sredine marta, UNDP u Bosni i Hercegovini je prešao na modalitete rada koji se oslanjaju na digitalne platforme. Od naših zaposlenih smo tražili da rade što je moguće više od kuće i poštuju mjere socijalnog distanciranja i zaštite, istovremeno im dajući na raspolaganje alate da nastave sa efikasnim radom. Izmijenili smo organizacione politike i procedure u cilju veće agilnosti, povećavajući vlastitu fleksibilnost za prijem i upravljanje finansijskim resursima za odgovor. Za nas je ovo potpuno novi način rada, ali smo mu se prilagodili i vjerujem da će nam dati dobra iskustva za budućnost.

Uviđajući da je COVID-19 mnogo više od zdravstvene krize, UNDP je globalno organizirao svoj odgovor u tri pravca djelovanja. Prvi je podrška zemljama da osnaže svoje zdravstvene sisteme da odgovore na COVID-19, što uključuje nabavku medicinskih proizvoda i sanitetskog materijala, brzu podršku infrastrukturi zdravstvene zaštite, upravljanje zdravstvenim otpadom i ostale aktivnosti po potrebi. Drugo, UNDP ima za cilj izgraditi odgovor cijelog društva, kroz mobilizaciju svog cjelokupnog portfelja u zemlji za podršku rješavanju negativnih utjecaja krize. Treće, UNDP se fokusira na rješavanje socioekonomskih efekata COVID-19 i očuvanje napretka ka ostvarenju Ciljeva održivog razvoja, uključujući rješavanje pojave stigme i diskriminacije koji proizlaze iz širenja zaraze, te podršku marginaliziranim i ranjivim populacijama. Saradnja s privatnim sektorom i naša ulaganja u inovacije i digitalni razvoj su od presudnog značaja za naš rad. Globalno gledano, UNDP je pokrenuo interni instrument za brzi odgovor na COVID-19, finansiran postojećim resursima i sa inicijalnim kapitalom u vrijednosti od 20 miliona dolara. UNDP BiH je kroz ovaj instrument dobio 230.000 dolara za podršku inicijalnim aktivnostima, a sredstva se potom isplaćuju prema ubrzanim procedurama. To nam je pomoglo da pokrenemo brzu procjenu ekonomskih efekata, a koja će nam potom pomoći u prilagođavanju naših ekonomskih projekata.

U Bosni i Hercegovini UNDP djeluje u kontekstu zajedničkih napora UN-a, u bliskoj saradnji i pod značajnim vodstvom WHO-a. Pod okriljem globalnog odgovora UNDP-a, prije svega, podržavamo nabavku lijekova, zahvaljujući sredstvima Evropske unije, Vlade Norveške i Vlade Švicarske. Podržavamo i nabavke za kantone i lokalne samouprave. Važno je napomenuti da, budući da je riječ o globalnoj krizi, potražnja za sličnim medicinskim potrepštinama i opremom je eksponencijalno porasla, a globalnu ponudu ograničava smanjeni kapacitet i ograničenja u trgovini i prometu. Stoga će isporuka medicinskog materijala nabavljenog uz podršku UNDP-a BiH ići u fazama, najvećim dijelom u aprilu i maju 2020. godine.

Drugo, UNDP već radi na razumijevanju socijalnih, ekonomskih i političkih efekata krize i iznalaženju načina za njihovo ublažavanje kroz izradu održivih i otpornih rješenja, temeljenih na pravima, u saradnji s javnim i privatnim sektorom. Na taj način maksimalno koristimo naše kapacitete u inovacijama, digitalnim rješenjima, socijalnoj inkluziji, stvaranju novih radnih mjesta i sanaciji privrede, oslanjajući se istovremeno na naše prisustvo u 80% gradova i općina širom Bosne i Hercegovine. UNDP-ov „Accelerator Lab“ namjerava provesti kvalitativnu i kvantitativnu analizu i pronaći načine kako izmjeriti „puls“ ekonomije u stvarnom vremenu kroz niz mikro procjena i prikupljanje podataka, koji će potom biti uneseni u javnu i otvorenu bazu podataka na korištenje svim zainteresovanim stranama, u formi interfejsa za poslovne politike za podršku ekonomskom oporavku nakon krize.

Kriza s kojom se suočavamo je ujedno i prilika da se podrže vlasti, društvo i privatni sektor u uvođenju inovativnih i tehnoloških rješenja. Primjeri uključuju proširenje digitalnih rješenja za zdravstvenu zaštitu, javne usluge i druge ideje koje se trenutno prikupljaju putem digitalnog ideatona „covIDEJA2020“ koji smo pokrenuli sa BIT Alijansom.

UNDP već podržava odabrane kompanije koje su se odlučile za proizvodnju lične zaštitne opreme i materijala potrebnih za borbu protiv COVID-19, poput „Jusri“ Goražde, Kotex d.o.o. Tešanj i Preventa. Namjeravamo sarađivati ​​s više kompanija iz različitih sektora koje pogađa COVID-19 i pomoći im u prelasku na e-poslovanje/e-trgovinu, digitalnu ekonomiju ili ponovno osmišljavanje vlastitih poslovnih modela usmjerenijih na zelenu i kružnu ekonomiju.

Oslanjamo se na postojeću infrastrukturu i mreže u zajednicama u procjeni utjecaja na građane i koristit ćemo nalaze za brzi odgovor na sve potrebe sa fokusom na najugroženije. Naš cilj je kontinuiran dijalog s lokalnim vlastima i partnerima u podršci zajednicama koje koriste raspoložive resurse projekata i druge vrste doprinosa.

U ovom trenutku, spašavanje života je najveći prioritet bilo gdje u svijetu. Moramo podržati zdravstvene radnike, ali također moramo biti svjesni potreba radnika u esencijalnim sektorima, koji neumorno rade na održavanju kontinuiteta usluga. Prepoznajemo važan rad zajednica i volontera koji pomažu onima kojima je pomoć potrebna. Prepoznajemo doprinos preduzetnika i kompanija koji i dalje rade u ovim teškim okolnostima. Svačiji doprinos je važan. Borba protiv širenja virusa zahtijeva udruživanje snaga i zajednički rad.

„Zajednice se nikada neće oporaviti, radna mjesta su zauvijek izgubljena, a budućnost je sumorna“. Takva su bila razmišljanja u prvim danima poplava 2014. godine. Zajednički smo im dokazali da nisu u pravu. Ono što smo zajednički postigli tokom oporavka od poplava uvjerava nas da ćemo iz ove krize izaći otporniji i ne tako izloženi onome što nam budućnost može donijeti.