






UN-ova Procjena socio-ekonomskog uticaja krize uzrokovane pandemijom COVID-19 u BiH
UN-ova Procjena socio-ekonomskog uticaja krize uzrokovane pandemijom COVID-19 u Bosni i Hercegovini je pripremljena sa svrhom da se osiguraju potrebne informacije koje mogu doprinijeti kreiranju odgovarajućih javnih politika kojim će se odgovoriti na posljedice COVID-19 u narednih 12 do 18 mjeseci. Osim toga, ovaj dokument pruža i preporuke za srednjoročno i dugoročno djelovanje te može poslužiti za mobilizaciju resursa neophodnih za oporavak. Procjenu je pripremio UNDP, u svojstvu tehničkog koordinatora za socio-ekonomski oporavak i kopredsjedavajućeg UN-ove radne grupe za socio-ekonomska pitanja koju predvodi rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija, a u saradnji s ostalim agencijama UN-a.
Analiza ekonomskog uticaja pandemije COVID-19 u BiH
Analiza ekonomskog uticaja (EIA) predstavlja pregled trenutnog stanja u ekonomiji BiH, s naglaskom na ekonomsku situaciju ranjivih društvenih grupa i posljedice pandemije COVID-19 na privredne grane.
Cilj ove analize je identificirati utjecaj mjera primijenjenih u borbi protiv COVID-19 pandemije, poput karantene, zatvaranja poduzeća i poremećaja globalnih lanaca opskrbe na ekonomiju BiH, kao i reakcije poslovnog sektora na ovakve šokove.
Konačno, cilj je identificirati mogućnosti za rješavanje takvog utjecaja na privatni sektor. Posebna se pažnja posvećuje malim i srednjim preduzećima, izvozno orijentiranim kompanijama, kao i onima iz sektora usluga i poljoprivrede / proizvodnje hrane.
Analiza ekonomskog uticaja namijenjena je informiranju relevantnih zainteresiranih strana u svrhu reakcija i intervencija koje vode k oporavku kako bi se smanjio negativan utjecaj na kompanije, institucije, zajednice i društvo.
Perspektive COVID-19 kod humanog razvoja: Procjena efekata, prijedlog oporavka
„Svijet je svjedočio brojnim krizama u posljednje tri decenije, uključujući globalnu finansijsku krizu od 2007. do 2009. godine. Svaka je teško pogodila humani razvoj, ali u cjelini, dobici od razvoja globalno su akumulirani iz godine u godinu“, istaknuo je administrator UNDP-a Achim Steiner. „COVID-19, sa svojim trostrukim udarom na zdravstvo, obrazovanje i prihode, mogao bi promijeniti ovaj trend.“
Globalni humani razvoj, mjerljiv kao kombinacija obrazovnih, zdravstvenih i životnih standarda u svijetu, mogao bi se po prvi puta naći u silaznoj putanji otkada je koncept uveden 1990. godine, upozorio je Razvojni program Ujedinjenih nacija. Koordinirano djelovanje s fokusom na pravičnost i dalje ima potencijal da ograniči efekte sadašnje nezapamćene krize: prevazilaženje digitalnih nesrazmjera smanjilo bi broj djece koja trenutno ne stiču znanja zbog zatvorenih škola.
Pročitajte „Perspektive COVID-19 kod humanog razvoja: Procjena efekata, prijedlog oporavka“
Čime se bavimo
Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) je globalna razvojna mreža UN-a, koja djeluje u skoro 170 zemalja i teritorija. U Bosni i Hercegovini, posvećeni smo pomaganju zemlji kroz jačanje državnih i lokalnih kapaciteta za provedbu političkih, ekonomskih i socijalnih reformi i razvoja.
Istraživanje: Socio-ekonomske percepcije mladih u BiH
Istraživanje o socio-ekonomskim percepcijama mladih u BiH je provedeno sa ciljem ispitivanja njihovih stavova i iskustava o većem broju tekućih pitanja, uključujući zapošljavanje i tržište rada, političku uključenost i aktivizam, mobilnost i pristupanje Evropskoj uniji. Istraživanje je razvijeno pod okvirom globalnog projekta o “Izgradnji i konsolidaciji kapaciteta za prevenciju sukoba” koji financira EU, implementira UNDP.
Take action

Postani dio našeg tima

Prati nas na društvenim mrežama
Prati nas na društvenim mrežama
Pridruži se dijalogu putem društvenih mreža i saznaj više o važnim pitanjima, projektima koje implementiramo i njihovim rezultatima.

Publikacije
Publikacije UNDP Bosna i Hercegovina
Pogledaj više od 60 publikacija koje je objavio UNDP u BiH