Vrbas projekt: Poljoprivrednim savjetodavcima predstavljene tehnike ublažavanja šteta od poplava na zasadima

5 April 2019

Sve učestalije poplave, erozije zemljišta, klizišta, mrazevi, oluje, grad i suše imaju štetno dejstvo na poljoprivredno zemljište i biljne prinose. U sklopu UNDP projekta „Smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas“, koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF), organizovane su stručne obuke u Banjaluci, Sarajevu, Tesliću i Zenici o važnosti adekvatnog upravljanja poljoprivrednim zemljištem kako bi se smanjio rizik od poplava.

U protekla tri mjeseca 130 predstavnika resornih entitetskih ministarstva, kantonalnih službi i 36 opština educirano je o uticaju klimatskih promjena na degradaciju poljoprivrednog zemljišta i smanjenje biljnih prinosa, povezanosti ovih procesa sa poplavnim događajima, te mjerama koje se mogu poduzeti na poljoprivrednim parcelama da bi se umanjio poplavni rizik.

Niko Gužvić

O iskustvima Opštine Srbac Ninko Gužvić, samostalni stručni saradnik za poljoprivredu navodi „Plavljenje na Vrbasu traje kratko, ali je izraženo odnošenje zemljišnog materijala i promjena samog toga rijeke, što predstavlja najveći problem. Plavno područje Srpca se ne može značajnije urediti, ali bi u poljoprivredi pomoglo uređenje kanalske mreže  i kasnija sjetva. U okviru UNDP projekta uredili smo vodotoke Povelić, Ina i Kosolinac čime je riješeno plavljenja u gradskoj zoni Srpca. Sa tim aktivnostima bi trebalo nastaviti kako bi se zaštitila poljoprivredna domaćinstva i proizvodnja.’’

Prof. dr Mihajlo Marković, redovni profesor na Poljoprivredom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci i prof. dr Hamid Čustović, redovni profesor na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta Sarajevo, predstavili su praktične metode i tehnike ublažavanje šteta od poplava na poljoprivrednim zasadima, kao i tehnike u poljoprivrednoj proizvodnji koje mogu smanjiti rizike od poplava. Učesnicima su date smjernice i preporuke o poželjnim i nepoželjnim mjerama na poljoprivrednim parcelama, u odnosu na poziciju opštine spram toka rijeke.

Zineta Vuković

Zineta Vuković stručna saradnica za poljoprivredu u Općini Bihać ističe "Nasipi u našem regionu su stari i potrebno ih je sanirati, a također, potrebno je čišćenje postojećih kanala, izgradnja novih i poboljšanje drenaže. Agrotehničke mjere u poljoprivredi mogle bi doprinijeti smanjenju količine vode koja dospijeva u glavni vodotok, sto bi u sinergiji sa ostalim mjerama značajno doprinijelo smanjenju poplavnog rizika i šteta u poljoprivredi."

U sklopu Projekta organizovano je i anketiranje opština koje su prisustvovale obukama kako bi se dobio uvid u njihova iskustva sa prirodnim katastrofama, sa naglaskom na poplavne događaje, broju registrovanih poljoprivrednih proizvođača, ukupnoj šteti u poljoprivredi od poplava, procentu poplavljenih zemljišta, frekvenciji pojave poplava, osiguranju poljoprivredne proizvodnje od poplava, te poduzetim aktivnostima i mjerama u opštinama kako bi se smanjio rizik od poplava.

U narednom periodu će biti izrađen Plan upravljanja rizikom od poplava za sliv rijeke Vrbas, koji će definisati i mjere u poljoprivredi. UNDP-jev projekt „Smanjenja poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“, realizuje se u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiHMinistarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, i 14 opština u slivu rijeke Vrbas.