Vodič za primjenu najboljih praksi i preporuka za povećanje korištenja drvne biomase za proizvodnju energije u fazi finalizacije

18 June 2019

Za ostvarivanje okolinskih, ekonomskih i socijalnih koristi koje proizilaze iz korištenja šumske drvne biomase, neophodno je osigurati uslove regulisanog i kontrolisanog korištenja šumskog potencijala. U takvim uslovima šumska drvna biomasa je obnovljivi izvor energije čijom upotrebom se unapređuje stanje šuma i smanjuju efekti klimatskih promjena.

Sa ciljem pružanje podrška nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti pri uspostavljanju sistema za održivo korištenje potencijala šumske drvne biomase, UNDP projekt „Zapošljavanje i sigurno snabdijevanje energijom korištenjem biomase u BiH“, koji finansira Češka Republika, te projekt partnerstva Češke Republike i UNDP-a za Ciljeve održivog razvoja rade na pripremi Vodiča za primjenu najboljih praksi i preporuka za povećanje korištenja drvne biomase za proizvodnju energije.

Fokus Vodiča je na operativnim mjerama i metodama upravljanja šumama, tehnologiji proizvodnje i tržištu šumske drvne biomase. Ujedno, obuhvaćene su i informacije vezane za trenutno stanje u sektoru šumarstva u BiH, pregled stanja u Češkoj Republici i Evropskoj uniji, planiranje u šumarstvu,  tehnologije i prakse korištenja šuma i njihova primjena u mobilizaciji šumske drvne biomase, kao i važnost uključivanje javnosti u proces kreiranja i donošenja odluka vezanih za ovu oblast.

Na pripremi Vodiča angažovani su domaći stručnjaci iz oblasti uređivanja i iskorištavanja šuma, šumarske ekonomike i međunarodni stručnjak za transfer Češkog znanja, iskustva i najboljih praksi korištenja šumske drvne biomase.

Kako bi informacije u Vodiču bile u skladu sa trenutnim okolnostima, a nadležne institucije imale neophodne podatke za kreiranje okruženja u kojem će se šumska drvna biomasa održivo koristiti, 17. 6. 2019. godine u zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu održana je radionica sa predstavnicima relevantnih institucija.  

Na radionici su predstavljeni ključni aspekti mobilizacije neiskorištenih potencijala drvne biomase u BiH, njihov utjecaj na mobilizaciju potencijala, te mogućnosti preduzeća šumarstva da samostalno otklone uočene prepreke. Date sugestije za bolju mobilizaciju neiskorištenih potencijala drvne biomase će biti integrisane u Vodič.

Diskusija je obuhvatila modalitete uključivanja interesnih strana u proces kreiranja i donošenja odluka vezanih za šumsku drvnu biomasu. Senka Mutabdžija Bećirović, predstavnica UNDP projekta je istakla „Održiva proizvodnja energije na bazi drvne biomase podrazumijeva saradnju različitih sektora - šumarskog, drvo-prerađivačkog, energetskog, poljoprivrednog, zaštite okoliša i ruralnog razvoja. Jedino se uz uvažavanje uloge svakog člana lanca snabdijevanja drvnom biomasom može osigurati njeno održivo korištenje“.

Sastanku je prisustvovalo 30 predstavnika ministarstava, kantonalnih uprava, privrednih/gospodarskih komora, preduzeća za gospodarenje šumama i nevladinog sektora.