Projekat LIR: Rezultati odabira korisnika grant sredstava za pokretanje vlastitih biznisa

17 October 2018

U okviru projekta „Lokalni integrisani razvoj“ (LIR), 19. marta 2018. godine objavljen je “Javni poziv za učešće u programu za razvoj preduzetništva u poljoprivredi i proizvodnji hrane (Agro-Food Start-up). Poziv je zatvoren 23. aprila 2018. godine. Ovaj javni poziv je objavljen u partnerstvu sa Vladom Županije Posavske.

Na javni poziv su se mogla prijaviti zainteresovana fizička lica i obrti koji nisu stariji od 12 mjeseci od datuma objave javnog poziva sa područja sljedećih jedinica lokalne samouprave: Domaljevac-Šamac, Odžak i Orašje.

Na osnovu kriterija za vrednovanje i bodovanje prijava navedenih u smjernicama javnog poziva, Komisija za evaluaciju pristiglih prijava je predložila listu od 33 kandidata za učešće u specijalističkom programu za razvoj preduzetništva u poljoprivredi i proizvodnji hrane.

Po završetku trening programa i sveobuhvatnog procesa evaluacije, jednoglasnom komisijskom ocjenom odabrani su sljedeći polaznici Start-up programa koji će biti podržani kroz dodjelu grant sredstava za pokretanje vlastitog biznisa kako slijedi:

R/B

Ime i prezime učesnika / učesnice

Općina

Naziv poslovne ideje

UKUPAN BROJ OSTVARENIH BODOVA (max. 100)

ODABRAN/A ZA DODJELU GRANT SREDSTAVA (DA/NE)

 
 

1

Željko Lucić

Domaljevac-Šamac

„LUCIĆ“, Nabavka aluminijskih potopnih stolova za cvijeće

82.14

DA

 

2

Marko Bilušić

Odžak

Razvoj proizvodnje meda, Pčelarstvo Bilušić

80.75

DA

 

3

Dijana Vranjić

Odžak

„DIJANA VRANJIĆ“, Proizvodi od bundeve

77.11

DA

 

4

Joso Oršolić

Orašje

„POLJORAD“, Proizvodnja sojine sačme

76.82

DA

 

5

Ruža Majić

Odžak

Poljoprivredni proizvođač Ruža Majić, proizvodnja mlijeka

76.19

DA

 

6

Marko Marošević

Orašje

“TERRAVITA", Proizvodnja kruha u krušnim pećima

75.12

DA

 

7

Niko Mijić

Domaljevac-Šamac

„MIJIĆ“, Proizvodnja ulja od lješnjaka

74.66

DA

 

8

Mijo Piljić

Domaljevac-Šamac

"ZRNO", Kalibracija i pakiranje domaćeg graha

74.03

DA

 

9

Smiljan Šokić

Orašje

“KAPI ZDRAVLJA”, Proizvodnja prirodnih sokova od voća i povrća

73.84

DA

 

10

Elvira Džafić

Orašje

“PČELICA“, Proizvodnja meda i pekmeza od šipka

73.65

DA

 

11

Perica Mijić

Domaljevac-Šamac

„PERO“, Nabavka vadilice za sjeme bundeve

73.50

DA

 

12

Jasminka Brezonjić

Odžak

Poljoprivredni proizvođač "BREZONJIĆ J", proizvodnja meda

72.77

DA

 

Navedeni polaznici su odabrani na bazi uspješnog učešća u Start-Up programu i broja ostvarenih bodova tokom svih koraka u procesu evaluacije. Pored bespovratnih sredstava koja će biti dodijeljena odabranim korisnicima putem nabavke mašina i opreme za pokretanje biznisa, navedenim korisnicima će biti pružena i besplatna mentorska podrška za vođenje biznisa tokom 2018. godine. Nadalje, uspješni polaznici će biti pojedinačno obaviješteni o rezultatima i sa njima će biti pokrenute naredne aktivnosti koje se tiču formalizacije saradnje sa projektom LIR, dodjele odobrenih sredstava i pružanja mentorske podrške.

Projekat „Lokalni integrisani razvoj“ (LIR) je trogodišnja inicijativa (2016.-2018.) koju primarno finansira Evropska unija (EU), a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine (BiH), Ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), Ministarstvom uprave i lokalne samouprave Republike Srpske (RS) i dva entitetska saveza opština/općina i gradova.

Projekat ima za cilj podizanje životnog standarda i povećanje socijalne kohezije u BiH putem inkluzivnog održivog socioekonomskog razvoja. Specifični cilj projekta je stimulacija odgovornog i dobrog upravljanja, ekonomskog razvoja te promocija socijalne inkluzije na lokalnom nivou kroz integrisani lokalni razvoj, prvenstveno u područjima pogođenim poplavama kao i onim s velikim procentom povratnika/interno raseljenih lica. Projekat LIR se implementira u 21 jedinici lokalne samouprave (JLS) u BiH.