Kožna galanterija iz Banjaluke osvaja strana tržišta

11 May 2018

Poslujući od davne 1991. godine, firmi Belt doo iz Banjaluke praktično je nemoguće da izračuna koliko je ukupno artikala plasirala na tržište. Stotine hiljada kožnih kaiševa, torbica, novčanika, opsača, futrola i drugih namjenskih proizvoda proizvedeno je za domaće, ali i strana tržišta.

Njihov rad organizovan je na dvije lokacije u Banjaluci, a odnedavno su jedan dio proizvodnje izmjestili i u Laktaše, gdje imaju nove objekte i mašine, kao i 50 novih radnika. Polovina njih je već počela sa radom, što daje ukupnu sumu od 80 zaposlenih u ovoj domaćoj firmi. Svoj rast osigurali su putem javnog poziva Transfer znanja i vještina, koji je objavljen u okviru projekta Dijaspora za razvoj (D4D), zajedničkog projekta Vlade Švicarske i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, u partnerstvu sa UNDP BiH i IOM BiH.

Nakon obezbjeđivanja uslova za rad, počinje i obuka kadra koji im je potreban.

Ovdje su šivačice deficitaran kadar, u našem sistemu obrazovanja je to zanimanje ugašeno. Nabavljene su mašine za obuku šivačica i tehnologa, kao i modelara. Dio obuke će biti organizovan na Tehnološkom fakultetu u Banjaluci, a dio u našoj firmi. Nema struke koja nam je potrebna pa smo prinuđeni da dovodimo ljude i učimo ih da rade. Nije teško ako neko ima volju. Za pola godine je to već gotov radnik“, govori nam vlasnik firme Ratko Čubrilo.

U okviru projekta Dijaspora za razvoj, Belt doo će za potrebe obuke angažovati eksperticu Draganu Đurašinović, koja ima bogato iskustvo u radu u austrijskoj kožarskoj industriji, gdje je stekla znanja i vještine potrebna za unapređenje procesa proizvodnje. Ona će novozaposlene naučiti kako da primijene nova dizajnerska rješenja i tehnologije, savladaju savremene tehnike šivanja, te izrade nove modele koji su traženi na stranom tržištu.

Belt doo je u potpunosti privatno vlasništvo i tržištu nudi kompletan proizvod, sa svim fazama prerade. Kako ističe Čubrilo, postoji mnogo nagovještaja da će proizvodnja doživjeti pravu ekspanziju, u čemu znatnu ulogu ima projekat D4D.

U posljednje vrijeme imamo dosta ponuda iz inostranstva. Prošle godine smo imali jednu ogromnu ponudu za Italiju, sada je radimo ponovo, a oni namjeravaju da rade sa nama na duže staze. Sa Njemačkom smo takođe počeli raditi prošle godine, proizveli smo oko 12.000 kaiševa u sklopu ovog projekta, koji je napravio sponu između ove dvije zemlje“, kaže Čubrilo, te dodaje da ih očekuje i ekspanzija izvoza namjenskih proizvoda za policiju i vojsku, jer su ostvarili kontakte sa Crnom Gorom i već imali jedan veliki izvoz za Makedoniju.

Ističe da je do prošle godine izvoz u inostranstvo bio minoran, tek oko 5-6 odsto, ali da je on u međuvremenu utrostručen. Upravo izvoz je njihova strateška orijentacija.

Njemačka privreda je u posljednje vrijeme sve zainteresovanija za ovo područje, sve više domaćih firmi radi za njih“, navodi Čubrilo.

Za izradu predmeta od kože firma Belt doo sirovine nabavlja iz cijelog svijeta - Turske, Ukrajine, Argentine, Brazila, Italije, Njemačke, Indije, Pakistana... Donedavno je to bila Srbija, ali je prodata i posljednja kožara sa područja bivše Jugoslavije, čime su primorani da se u potpunosti okrenu inostranim sirovinama.

Od 54 kožare, koliko ih je bilo u bivšoj Jugoslaviji, sada nemamo nijednu. U Novoj Gradiškoj djeluje jedna koja je takođe privatizovana i radi samo za inostrano tržište. Nažalost je tako, ovdje kože nema. Skoro 90 odsto repromaterijala kupujemo iz inostranstva. Trudimo se stimulišemo domaće proizvođače, kojima svjesno plaćamo malo skuplju cijenu, ali idemo sa tim da ojačamo domaću ekonomiju, da novac ostane ovdje“, naglašava Čubrilo.

Zatvaranjem fabrika za proizvodnju kože polako su se gasile i firme koje su proizvodile predmete od kože, bez obzira da li se radi o obući ili galanteriji u širem smislu. Srećom, ima i onih koji su uspjeli ne samo održati, već i unaprijediti svoje poslovanje iz ove oblasti, pa sada čak i jačaju svoje kapacitete.