Vrbas projekt: Efikasnije djelovanje civilne zaštite u slučaju prirodne nepogode uz novopostavljeni radio repetitor u Gornjem Vakufu-Uskoplju

7 December 2018

Zenada Čaušević, šef Operativno-komunikativnog centra Kantonalne uprave za civilnu zaštitu Srednjobosanskog kantona u posjeti Vatrogasnom domu u Gornjem Vakufu – Uskoplju

Kao jedan od važnih preduslova za efikasnu komunikaciju i djelovanje civilne zaštite u oblasti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara u slučaju prirodne ili druge nepogode, postavljanjem prvog radio releja uspostavljena je radio komunikacija u općinama gornjeg dijela sliva rijeke Vrbas. Radio relej je postavljen na tornju Vatrogasnog doma u Gornjem Vakufu – Uskoplju, a prostorno će pokrivati i općine Bugojno, Donji Vakuf i Jajce.

Nabavka i postavljanje repetitora je osigurano u sklopu projekta “Smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas” koji finansira Globalni find za okoliš (GEF), a realizuje UNDP u saradnji sa partnerima. Kantonalna uprava za civilnu zaštitu, kao sudionik ovog projekta zajedno sa četiri općine Srednjobosanskog kantona (Bugojno, Donji Vakuf, Jajce i Gornji Vakuf – Uskoplje) dobila je i pet ručnih radio stanica Motorola SLR 5500, a svaka općina po jednu baznu i mobilnu stanicu te 10 pokretnih ručnih radio stanica istakla je  Raduška Cupać, rukovodilac UNDP projekta. Dodatno, općine Jajce i Bugojno su dobile i po jednu sirenu za uzbunjivanje.

Uspostava radio veze u ove četiri općine je prvi korak u realizaciji rješenja digitalnog govornog radio komunikacionog sistema za Srednjobosanski kanton naglasila je Zenada Čaušević, šef Operativno-komunikativnog centra Kantonalne uprave za civilnu zaštitu  Srednjobosanskog kantona.

Kantonalna uprava za civilnu zaštitu u saradnji sa općinom Gornji Vakuf – Uskoplje osigurala je uslove za postavljenje repetitora te osigurala dobivanje dozvole od Regulatorne agencije za komunikaciju Bosne i Hercegovine za frekvencije za potrebe civilne zaštite ovog kantona.

UNDP-jev projekt „Smanjenja poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“,realizuje se u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiHMinistarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnim zaštitama, i 14 općina* u slivu rijeke Vrbas.

Projekt ima za cilj da pruži podršku vlastima u Bosni i Hercegovini na svim nivoima da se prilagode rizicima od poplava kroz primjenu novih tehnologija koje će omogućiti ekonomske aktivnosti otpornije na klimatske promjene.

*Banja Luka, Bugojno, Donji Vakuf, Gornji Vakuf-Uskoplje, Jajce, Kotor Varoš, Laktaši, Kneževo, Šipovo, Jezero, Čelinac, Mrkonjić Grad i Srbac.