Prenos portugalskog iskustva u provođenju reforme u sektoru voda u fokusu studijskog putovanja

8 November 2018

U periodu od 29. do 31. oktobra 2018. godine, projekt UNDP-a „Integrisanje klimatskih promjena u smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas“, koji finansira Globalni fond za životnu sredinu (GEF), organizovao je studijsku posjetu Portugalu za predstavnike ključnih ministarstava partnera u realizaciji projekta u Bosni i Hercegovini.

Cilj studijske posjete bio je podijeliti portugalsko institucionalno i tehničko iskustvo i znanje iz sektora voda sa predstavnicima BiH. Tokom proteklih decenija Portugal je stekao vrijednu ekspertizu u oblasti zaštite od poplava, upravljanja sušom, praćenja hidrometeoroloških mreža, hidrološkog i hidrauličkog modeliranja i primijenjenih rješenja, kao i u oblasti međuinstitucionalne i prekogranične saradnje. Portugalski pristup transformaciji sektora voda i naučene lekcije mogu se primijeniti u Bosni i Hercegovini.

Domaćin posjete bilo je portugalsko partnerstvo za vode (eng. Portuguese Water Partnership – PWP), mreža organizacija osnovana na inicijativu portugalskog ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine i upravljanje vodama. Cilj PWP-a je razvijanje sinergija i maksimiziranje potencijala za razvoj sektora voda u svijetu uz istovremeno podsticanje konsolidacije saveza i partnerstava između nacionalnih institucija i nacija koje se bave održivom upotrebom voda i poboljšanjem vodnih resursa.

Sa delegacijom Bosne i Hercegovine susreo se i Carlos Martins, državni sekretar za zaštitu životne sredine, koji je podijelio iskustvo provođenja reforme voda u Portugalu, koja je pokrenuta 1993. godine i često se naziva  „portugalskim vodenim čudom“. U cilju značajnih poboljšanja u sektoru voda, vlada se bavila sa nekoliko područja –  sveobuhvatnim pristupom investicijama, upravljanjem, propisima, vlasništvom, tehnologijama i izvorima voda.

Delegacija Bosne i Hercegovine se susrela i sa predstavnicima različitih odsjeka pri Ministarstvu zaštite životne sredine i energetike koje je zaduženo za vodoprivredu,  kao i ERSAR-a (portugalskog regulatora za usluge vodosnabdijevanja), Nacionalne laboratorije za građevinarstvo, Agencije za zaštitu životne sredine Portugala, Instituta za poljoprivredu i Grupe Águas de Portugal koja se bavi vodosnabdijevanjem i odvođenjem otpadnih voda.

Agencija za zaštitu životne sredine Portugala je podijelila svoja iskustva iz oblasti upravljanja vodama, upravljanja poplavama, adaptacije na klimatske promjene i načine na koje oni ostvaruju interakciju sa hidroenergetskim i poljoprivrednim sektorom. Dana 30. oktobra 2018. godine, Boško Kenjić, šef Odsjeka za vodne resurse pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, predstavio je članovima PWP-a pregled sektora voda u Bosni i Hercegovini.

Predstavnici BiH razgovarali su i o potencijalnoj saradnji sa nekoliko institucija – portugalskim partnerstvom za vode (eng. Portuguese Water Partnership – PWP), Lis-Water, koje predstavlja novi centar izvrsnosti za vode, te portugalskom Nacionalnom laboratorijom za građevinarstvo. „Korištenje PWP-a kao središta, budući koraci u saradnji između dviju zemalja i dovođenje portugalske ekspertize u BiH će biti dodatno razmotreni“, izjavila je Raduška Cupać, rukovodilac UNDP projekta.

Delegaciju Bosne i Hercegovine predvodili su sljedeći predstavnici: Boško Kenjić, šef Odsjeka za vodne resurse pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Suad Skejović, viši stručni saradnik za zaštitu od štetnog djelovanja voda pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, Marinko Vranić, viši stručni saradnik za evropske integracije u sektoru voda pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Svjetlana Radusin, pomoćnica ministra za zaštitu životne sredine pri Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i Raduška Cupać, rukovodilac UNDP projekta.

Projekt UNDP-a „Integrisanje klimatskih promjena u smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas“, koji finansira Globalni fond za životnu sredinu (GEF), provodi se u saradnji s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, entitetskim ministarstvima nadležnim za upravljanje vodama i civilnu zaštitu, te s opštinama sliva rijeke Vrbas.

Projekt ima za cilj da se vlastima Bosne i Hercegovine na svim nivoima omogući da se prilagode rizicima od poplava putem tehnologija koje će omogućiti ekonomske aktivnosti koje su otporne na klimatske promjene.