Predstavljeni preliminarni nalazi Studije o obnovljivim izvorima energije u Bosni i Hercegovini

17 October 2018

Danas je u Sarajevu u sklopu projekta “Poboljšanje kvaliteta zraka u Bosni i Hercegovini kroz promociju obnovljivih izvora energije i poboljšanja daljinskog grijanja”, koji finansira Ministarstvo zaštite okoliša, kopna i mora Republike Italije, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) održana radionica na kojoj je predstavljen nacrt  „Studije o obnovljivim izvorima energije sa fokusom na biomasu, geotermalnu energiju i solarnu energiju u Bosni i Hercegovini“. Cilj Projekta je poboljšanje kvaliteta zraka promocijom i korištenjem obnovljivih izvora energije (OIE) u sistemima daljinskih grijanja (SDG), te poboljšanjem energetske efikasnosti (EE) postojećih SDG i proširenju pristupa daljinskom grijanju u BiH.

Učesnicima je prezentirana metodologija izrade Studije, preliminarni nalazi o potencijalu OIE za iskorištenje u SDG, aktuelno stanje u ovoj oblasti, dobre prakse daljinskih grijanja na bazi OIE u regiji i Evropskoj uniji, te perspektive primjene takvih tehnologija u Bosni i Hercegovini.

U uvodnom obraćanju Elvis Hadžikadić, rukovodilac projekta u UNDP-u istakao je važnost izrade ove studije kako bi se pružila podrška Bosni i Hercegovini u poduzimanju mjera za poboljšanje kvaliteta zraka. „Loš kvalitet zraka predstavlja vodeći faktor rizika po zdravlje. Države Jugoistočne Europe, a naročito Bosna i Hercegovina, imaju najveće stope zagađenosti zraka u Europi. Prema tome, unapređenje EE i korištenje OIE u sistemima daljinskim grijanjima, ali i u sektoru grijanja općenito, treba da bude jedan od prioriteta za BiH. Nadamo se da će analize i rezultati koji će se iznijeti u ovoj Studiji, biti smjernice različitim nivoima vlasti u daljnjim koracima na poboljšanju zakonskog i regulatornog okvira, definisanja financijskih mjera i institucionalnog okvira za implementaciju OIE, mjera EE u cilju dekarbonizacije sektora grijanja i poboljšanja kvaliteta zraka.“

Pariškim sporazumom Bosna i Hercegovina se obavezala da će poduzeti aktivnosti da temperature u narednom periodu ne pređu preko 2 °C odnosno da, aktivnosti ne prouzrokuju povećanje temperature od 1,5 °C. Bosna i Hercegovina treba težiti da što više koristi obnovljive izvore energije kroz uključivanje u energetski sistem i sistem daljinskog grijanja.

Senad Oprašić, šef Odjela za zaštitu okoliša u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine je naveo da projekat odslikava aktivnosti koje Bosna i Hercegovina poduzima u procesu implementacije Pariškog sporazuma. „Studija koja nam je danas predstavljena je prikaz Bosne i Hercegovine i stanja u oblasti daljinskih grijanja i obnovljivih izvora energije. Uz podršku naših prijatelja iz Ministarstva zaštite okoliša, kopna i mora Republike Italije ovaj projekat i studija će se realizovati. Očekujemo da će koristi Projekta biti višestruke za Bosnu i Hercegovinu i lokalne zajednice kako bi se značajnijim korištenjem obnovljivih izvora energije dao doprinos ispunjenju ciljeva definisanih Pariškim sporazumom“ naveo je Oprašić.

U okviru Projekta analiziraju se tehnologije i načini njihove primjene za daljinska grijanja u BiH. Kroz Projekat će se prikazati tehnološki i ekološki potencijal obnovljivih izvora i inovativnih tehnologija u periodu od 10 do 15 godina.

Zijada Krvavac, pomoćnica ministra u Ministarstvu prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo istakla je: „Studija je dobro koncipirana i doprinijeti će poboljšanju kvalitete zraka na području Bosne i Hercegovine. Studija sagledava potencijal obnovljivih izvora u kontekstu opredjeljenja da se jačaju sistemi daljinskih grijanja sa stanovišta efikasnosti i prevencije negativnih uticaja na kvalitet zraka kao i integracije pojedinačnih izvora zagrijavanja.“

Radionici koju je UNDP organizovao u saradnji sa konzorcijem firmi na čelu sa Centrom za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj (CETEOR Sarajevo) prisustvovali su predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Federalnog ministarstva energije rudarstva i industrije, Federalnog ministarstva prostornog uređenja, Fonda za zaštitu okoliša FBiH, Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Kantonalne uprave za šumarstvo SBK, JP Grijanje d.o.o. Zenica, JP Toplana d.d. Tešanj, Bags-Energotehnika d.d. Vogošća, JP „KOMUNALNO“ d.o.o. Breza, KJKP Toplane-Sarajevo, JP 'Grijanje' d.o.o. Kakanj, te jedinica lokalne samouprave Novi Grad Sarajevo, Travnik, Laktaši, Breza, Srebrenica, Kreševo, Šamac, Fojnica i Goražde.