Projekt podržan od strane UNDP-a osigurao je 17,3 miliona dolara od Zelenog klimatskog fonda kako bi se postigli ciljevi iz Pariškog sporazuma i Programa održivog razvoja do 2030. godine

24 September 2018

Admir Softić, pomćnik ministra, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine

  • Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u regionu za koju je Zeleni klimatski fond izdvojio sredstva
  • Ukupna vrijednost projekata uz sufinansiranje domaćih institucija i međunarodnih organizacija je 125 miliona dolara.

Vlada Bosne i Hercegovine je pokrenula novi klimatski projekt kako bi se smanjile emisije stakleničkih gasova za više od 2 miliona tona i podržao proces ublažavanja klimatskih promjena.

Podržan od strane Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP), a finansiran od strane Zelenog klimatskog fonda (GCF) kroz grant u iznosu od 17,3 miliona dolara, projekt će biti realizovan u partnerstvu sa vladinim institucijama na svim nivoima vlasti.

Višegodišnji projekt će se fokusirati na "Povećanje ulaganja u javne objekte sa niskom stopom emisije ugljika". Ovo je važna komponenta nacionalno utvrđenog doprinosa (NDC) Pariškog sporazuma kao i ciljeva nisko-karbonskog razvoja otpornog na klimatske promjene.

Pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Admir Softić je naveo je da će ovaj projekt dati doprinos u ispunjavanju obaveza BiH da pripremi energetsko klimatski plan za period od 2020 do 2030.

“Ovo je obaveza koja je bazirana na ugovoru o Energetskoj zajednici gdje je inkorporiran Pariški sporazum koji ima utjecaja na smanjenje emisija CO2” istakao je Softić napominjući da se radi o sistemskom rješavanju problema, odnosno iznalaženju adekvatnih rješenja za ublažavanje posljedica klimatskih promjena.

Sukhrob Khoshmukhamedov, zamjenik rezidentne predstavnice, UNDP u Bosni i Hercegovini

Na Inicijalnoj radionici predstavljene su aktivnosti projekta predstavnicima državnih, entitetskih, kantonalnih i općinskih vlasti.  

“Projekta finansira Zeleni klimatski fond, a iznos od 105,2 miliona dolara biće sufinansiran sa različitih nivoa vlasti u BiH” izjavio je zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH Sukhrob Khoshmukhamedov.

U okviru osmogodišnjeg projekta, 125 miliona dolara biti će iskorišteno za energetsku obnovu javnih zgrada kako bi se poboljšala njihova energetska efikasnosti i komfor boravka za 150,000 korisnika.

Oko 70 posto javnih zgrada u BiH je  projektovano i građeno prije 30 godina kada se nije vodilo računa o energetskoj efikasnosti. Dodatno preko 80 posto zgrada javnog sektora trenutno koristi fosilna goriva (ugalj, lož ulje, prirodni plin) što doprinosi zagađenju i negativnim klimatskim promjenama.

U okviru projekta će se raditi na energetskoj obnovi 430 javnih zgrada “Kada je riječ o investicijama u energetsku efikasnost, povrat na investicije ostvaruje se u periodu od tri do pet godina i samim tim vrijedi ulagati u utopljavanje javnih objekata u skladu sa energetskom efikasnošću” dodao je Khoshmukhamedov.

Miloš Jokić, pomoćnik ministra, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske

“Naše Ministarstvo kao kontakt institucija za Zeleni klimatski fond i za UN Konvenciju za klimatske promjene za BiH, je izuzetno ponosno da je Zeleni klimatski fond prepoznao naša zalaganja i dosadašnji doprinos u borbi protiv klimatskih promjena, odobravajući dodatna sredstva za poboljšanje energetske efikasnosti javnih zgrada” istakao je Miloš Jokić pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH Fuad Čibukčić je istakao izuzetno dobru saradnju sa UNDP-om kao i drugim parterima, te dao osvrt na do sada ostvarene rezultate u oblasti energetske efikasnosti.

“Kreirali smo Informacioni sistem upravljanja energijom (EMIS)  koji obuhvata 3,500 objekata, uspješno smo realizovali mjere energetske efikasnosti na više od 100 objekata, a uglavnom se radi o zdravstvenim ustanovama, vrtićima, osnovnim školama. Na taj način smo uspjeli uštediti 55 posto energije u tim objektima. Uspostavljen je Revolving fond koji je sa nultom kamatnom stopom, a koji pomaže takve ustanove i industriju” naveo je Čibukčić

Novi projekti Zelenog klimatskog fonda će biti realizovani u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Federalnim ministarstvom prostornog uređenja, Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.

Fuad Čibukčić, direktor, Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH

Fotogalerija je dostupna na linku  http://bit.ly/GCFProjectsinBiH